O mnie / Kontakt

O mnie

Lalkami japońskimi zaczęłam się interesować ok. 2010 roku, przez przypadek. Ponieważ prowadzę firmę okołojapońską (wydawnictwo i magazyn), znajoma zapytała mnie, czy nie znam jakichś książek o lalkach japońskich, bo przydałyby jej się do pracy dyplomowej. O lalkach wiedziałam wtedy tyle, co chyba każdy, kto interesuje się Japonią – że istnieją lalki eksponowane z okazji Święta Dziewczynek (Hina matsuri), że istnieją piękne lalki w kimonach (wtedy nie wiedziałam, że nazywają się ichimatsu ningyō), no i oczywiście znałam kokeshi. Sama miałam też jakieś lalki, ale bez większej wiedzy na temat tego, jakiego rodzaju to lalki i co przedstawiają. Konkretniej to były te lalki:

lalki japońskie - warabe ningyo

W każdym razie coś tam wygrzebałam na ten temat dla znajomej, ale przy okazji sama zaczęłam co nieco czytać – i się wciągnęłam. Od tego czasu zgromadziłam dość pokaźną biblioteczkę literatury na temat lalek (większość książek wymienionych w dziale Źródła -> Literatura -> W języku angielskim) i jeszcze obszerniejszą kolekcję samych lalek (trzecia największa kolekcja lalek w Polsce, katalog na życzenie), wśród których są unikaty, takie jak imon ningyō. W 2016 roku opublikowałam pierwszą w Polsce (i jak na razie jedyną) książkę poświęconą japońskim lalkom – Lalki japońskie dawniej i dziś; jestem też autorką kilku artykułów na ten temat (więcej w: Źródła -> Literatura -> W języku polskim).

Lalki japońskie dawniej i dziś - książka

Prowadziłam również szereg prelekcji związanych z japońskimi lalkami, wożąc ze sobą przykładowe egzemplarze na pokaz. Miałam okazję prezentować je m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu i Bydgoszczy, występowałam w muzeach, na dniach kultury japońskiej oraz na zlotach miłośników Japonii.

Kilka lalek z mojej kolekcji (parę ichimatsu i kilkanaście kokeshi) brało też udział w wystawie „Zabawki w kulturach świata” w toruńskim Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Chętnie wypożyczam swoją kolekcję na cele wystaw i służę pomocą w doborze tematycznym (pod kątem regionalnym, tematycznym, materiałów służących do wykonania itd.). Posiadam też dużą (ok. 400 egz.) i wedle mojej wiedzy jedyną w Polsce kolekcję tradycyjnych zabawek japońskich. W listopadzie 2019 opublikowałam książkę na ten temat, która jest pierwszym tak obszernym opracowaniem zagadnienia poza Japonią. W sierpniu 2020 roku moje zbiory zabawek japońskich (oraz kilkanaście lalek) prezentowane były na wystawie „Talizmany i zabawki – ich rola w kulturze Japonii” w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Toruniu. W kwietniu 2023 roku niewielka część moich zbiorów zabawek (105 sztuk) była eksponowana w czasie XVI Dni Japońskich w Łodzi.

 

Wykorzystanie materiałów z tej strony / prawa autorskie

Uwaga! Jeśli chcesz wykorzystać jakieś zdjęcia z mojej strony, zapytaj mnie o zgodę! (na przykład korzystając z formularza poniżej). W większości przypadków mogę zaoferować Ci te same ilustracje w wyższej jakości, ale tylko pod warunkiem, że wpierw zapytasz o zgodę na ich wykorzystanie.

lalki japońskie - wystawa w toruniu

[Zdjęcia z wystawy w Toruniu.]

Kontakt

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz