Symbolika lalek

Symbolika lalek może przejawiać się zarówno w ich znaczeniu rytualnym, jak i w niesieniu pewnego przesłania. W późniejszych wiekach mogły też manifestować poglądy właściciela.

Lalki japońskie od początku swojej historii mogły nieść ze sobą pewną symbolikę, czy dokładniej rolę symboliczną w rytuałach. Pierwsze „lalki”, o jakich wiemy, czyli hitogata, służyły rytualnemu oczyszczeniu i symbolizowały swojego właściciela. Oczywiście należy pamiętać, że jednocześnie istniały lalki służące zabawie i niemające takiego znaczenia.

W dawnych czasach w Japonii wierzono, że choroby wywoływane są przez demony lub klątwy i że można się przed nimi uchronić za pomocą talizmanów i egzorcyzmów. Lalki również mogły brać tutaj udział.

 

Amagatsu i hōko – „zmyłka na demona”

Co najmniej od okresu Heian (794-1185) jedną z praktyk mającą na celu ochronienie noworodka przed przedwczesną śmiercią było stawianie przy jego łóżku amagatsu. Była to prosta lalka w kształcie litery „T” z główką na szczycie. Żywiono nadzieję, iż w razie rzucenia na dziecko klątwy lub pojawienia się demona niosącego chorobę, omyłkowo nieszczęście dotknie lalki, a nie dziecka. Amagatsu towarzyszyły także starszym dzieciom, a nawet osobom dorosłym – nie tylko w czasie snu, ale także podróży.

Podobną rolę pełniły nieco młodsze lalki hōko, prawdopodobnie początkowo związane z niższymi klasami społecznymi. Hōko były lalkami uszytymi z miękkiego materiału, również zakończonego główką.

symbolika lalek - hoko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[zdjęcie: hōko w Muzeum Zabawek w Himeji. Zdjęcie zrobione przeze mnie]

 

Zapisz

Zapisz