Gotō Yukako

Hina ningyō są wysoce ustandaryzowanymi lalkami. Istnieje określony kanon zestawów kolorystycznych, akcesoriów i scenografii wykorzystywany przy ich ekspozycjach. Artystka Yukako Gotō łamie w tym zakresie wszelkie konwenanse – jej lalki noszą koronki i perły, wiją wianki z kwiatów i prezentują się na tle śnieżnej lub gotyckiej scenerii.

Yukako Gotō podchodzi do swoich lalek romantycznie: dairi bina zasadniczo przedstawiają parę arystokratów, jednak w dawnych czasach małżeństwa aranżowano z uwzględnieniem czynników politycznych i ekonomicznych, można więc przypuszczać, że nie były to związki oparte na porywach serca. Tymczasem lalki Gotō przedstawiają kochanków, często w chwili ślubu (mają nawet tytuły takie jak „Mori-no uedingu”, czyli „Leśny ślub”, gdzie na słowo „ślub” użyto angielskiego wedding, nie japońskiego kekkon). Artystka inspiruje się też Émilem Gallém (artystą tworzącym głównie przedmioty ze szkła), wróżkami, gothic lolitą (modą wśród japońskich nastolatek na stroje wiktoriańskie w mrocznej kolorystyce).

Lalki artystki bywają pokazywane przy okazji rozmaitych wystaw w całej Japonii; można je także kupić. Koszt lalek artystki waha się w granicach od 180 000 do 400 000 jenów (7200 – 16 000 zł).

[Update: Yukako Goto zmarła 13 września 2017 roku na raka jajników, zaledwie 2 miesiące po jego wykryciu. Miała 49 lat.]

Yukako Goto Yukako Goto Yukako Gotō dolls lalki Yukako Gotō dolls lalki Yukako Gotō dolls lalki Yukako Gotō dolls lalki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęć: strona artystki]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz