Filmy

Filmy o japońskich lalkach, które warto obejrzeć

Filmy stanowią niekiedy równie cenne źródło wiedzy o japońskich lalkach, co książki. Oczywiście często są tworzone amatorsko i niestety wiele z nich występuje wyłącznie w japońskiej wersji językowej, ale pozwalają w pełni zrozumieć aspekty, które trudno wytłumaczyć słownie, jak proces tworzenia danej lalki. Polecane niżej filmy to wyłącznie produkcje legalnie dostępne w internecie, bardzo często tworzone jako materiały promocyjne danego miasta, prefektury czy artysty, jak również filmiki turystów. Strona jest cały czas w budowie, w miarę możliwości czasowych będę sukcesywnie dodawać nowe linki.

Zacznę może nieskromnie od mojego własnego kanału na YouTube – „Skarby z japońskiego śmietnika”. Przedstawiam na nim różnorakie przedmioty, głównie zabawki i talizmany, ale także i lalki, wygrzebane na aukcjach rozmaitości i pchlich targach. Tematyka jest więc znacznie szersza niż tylko dotycząca lalek, ale po pierwsze, jest w języku polskim, a po drugie mówię nieraz o aspektach, których nawet nie ma w literaturze anglojęzycznej, o polskiej nie wspominając.

Hakata ningyō
Take ningyō

filmy take ningyo

  • Echizen Bamboo Doll Village (filmik głównie z muzyką i zdjęciami)
  • Gen Japan (tu znajdują się filmiki nt. bambusowych lalek z Echizen, te same, które można znaleźć na Youtube, ale na tej stronie mają angielskie podpisy).
Nagashi bina

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz