Koike Hisen

Biogram

Koike Hisen urodziła się 20 października 1927 roku w Jokohamie. Swoją pierwszą lalkę wykonała w wieku 10 lat, zafascynowana lalkami, które hobbystycznie robił jej nauczyciel (nishi ningyō, w których się specjalizuje, były lalkami często wykonywanymi przez amatorów w domach). Aktualnie Koike jest dyrektorem wykonawczym, wykładowcą i sędzią japońskiego Stowarzyszenia Sztuki Lalkarskiej (Ningyō Bijutsu Kyōkai).

Wykonuje lalki w stylu nishi ningyō, czyli o ciałach i twarzach powlekanych tkaniną. Jej głównym obiektem zainteresowania jest życie codzienne w okresie Edo. Niezwykle pięknie i barwnie obrazuje mieszczan, kurtyzany, domokrążców, aktorów kabuki czy samurajów.

„Celem, jaki mi przyświeca, jest przypominanie współczesnym ludziom, jak piękne były czasy Edo” – mówi artystka. Rzecz jasna jest to dość wyidealizowana wizja, nie uwzględniająca np. faktu, iż oszałamiające kurtyzany rzadko dożywały więcej niż 25 lat, umierając z wyczerpania i chorób (wenerycznych, gruźlicy). Tym niemniej lalki Koike rzeczywiście zachwycają, zarówno precyzją wykonania (każdy detal wykonuje sama, każdy włos umieszcza na głowie z osobna), jak i naturalną lekkością oraz harmonijną grą barw.

Artystka nie zdradza, ile dokładnie zajmuje jej stworzenie jednej lalki, ale wspomina, że podczas gdy jej słuchaczom wykonanie jednej lalki zajmuje rok, jej – nieco mniej.

Poza granicami swojego kraju Koike Hisen jest niestety mało znaną artystką; nigdy też nie miała wystawy zagranicznej. W Japonii za to jej prace są doceniane. W 2004 jej lalki były częścią ekspozycji w Edo-Tokyo Museum w Tokio, upamiętniającej 400-lecie miasta.

koike hisen

koike hisen

koike hisen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[zdjęcia: wszystkie pochodzą ze strony artystki]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz