Nakanishi Kyoko

Kyoko Nakanishi tworzy spektakularne washi ningyō – lalki z papieru. To najsłynniejsza spośród artystek i artystów tworzących lalki z tego materiału; jej prace były prezentowane na ponad 160 wystawach krajowych i 8 zagranicznych (m.in. w 1992 roku na Wystawie Światowej w Sewilli, w pawilonie reprezentującym Japonię). Były także eksponowane wybiórczo, w czasie wydarzeń poświęconych konkretnej tematyce (np. miała wystawę prac poświęconych eposowi Genji monogatari, zestawionych z tymi inspirowanymi twórczością Williama Shakespeare’a).

Kyoko Nakanishi jest samoukiem. Jak przyznaje, od dziecka fascynował ją papier i lubiła się nim bawić. Początkowo, ze względu na powojenną biedę, wykorzystywała głównie papierki od cukierków, dopiero później przyszedł czas na ozdobny papier chiyogami. Kiedyś zobaczyła na wystawie sklepu papierową lalkę i jak twierdzi, to było dla niej olśnieniem – zapragnęła sama tworzyć lalki z papieru. Chociaż sama musiała opracować swoją technikę metodą prób i błędów, dziś ma grono uczniów, których prace czasami są eksponowane razem z jej lalkami; uzupełniają także albumy poświęcone jej twórczości.

Artystka tworzy lalki inspirowane scenami z teatru kabuki, , z historii Japonii oraz jej kultury, ale także postaci z baśni (nie tylko japońskich; są wśród nich m.in. także skrzydlate elfy) czy rodem z fantasy. Co wyróżnia jej prace to niesamowite wręcz oddanie ruchu – bogate stroje postaci zdają się unosić w powietrzu lub wydawać się rozwiewane silnym wiatrem; pozy są często bardzo dynamiczne – np. oddając taniec, walkę, impet uderzenia narzędziem.


[źródło zdjęć: Pinterest]

Zapisz

Zapisz

Zapisz