Lalki w sztuce

Lalki w sztuce – kilka słów wstępu

Japońskie lalki w sztuce pojawiają się rzadko, tym niemniej znajdzie się kilka znakomitych przykładów, również ze sztuki współczesnej – nie tylko z drzeworytu i malarstwa przełomu XIX i XX wieku. O tych dwóch ostatnich dziedzinach także kiedyś napiszę, ale wszystko w swoim czasie.

 

Stalowe hina ningyō

Mariko Kusumoto jest artystką tworzącą w metalu, żywicy i tkaninie. Swoje inspiracje czerpie dosłownie ze wszystkiego – japońskiej kultury tradycyjnej (np. drzeworytu japońskiego), jak i nowoczesnej (jedna z jej prac nawiązuje do plakatów Tadanoriego Yokoo), dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku. Aranżuje je w zaskakujący sposób, często bawiąc się przy tym fakturą – zatapia w żywicy, w postaci pierścionka, miarkę krawiecką albo tworzy z tkaniny ukwiały. Jedną ze swoich prac metaloplastycznych poświęciła hina ningyō:

Lalki w sztuce - Mariko Kusumoto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[źródło: strona artystki]

 

Kokeshi i postaci z (pop)kultury

Kokeshi same w sobie to nietypowe lalki. Pod względem tematyki prezentują znacznie szersze spektrum niż pozostałe typy japońskich lalek, które możemy określić jako artystyczne. Co więcej, nie ograniczają się do motywów związanych z rodzimą kulturą czy historią, ale niejednokrotnie sięgają również po tematy zachodnie – postacie z popkultury czy kultury Zachodu. Tę „właściwość” kokeshi wykorzystuje także Becky Kemp, brytyjska artystka – ilustratorka i rzeźbiarka. Jeden z jej projektów polega na wykonywaniu kokeshi, które przedstawiają postaci z kultury i popkultury. W serii znalazły się zarówno autentyczne postacie – jak Vincent van Gogh, Jackie Kennedy, Freddie Mercury, Frida Kahlo czy Andy Warhol, jak i fikcyjne – Alicja (z „Alicji w Krainie Czarów”), Czarna Mamba (z filmu „Kill Bill”), Addamsowie („Rodzina Addamsów”). Niektóre wzory można nawet kupić w Polsce, w sklepie z designerskimi przedmiotami Mooai.

lalki w sztuce

lalki w sztuce

lalki w sztuce

 

 

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęć: profil artystki na Instagramie]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz