Nara ningyō

Nara ningyō, czyli dosłownie „lalki z Nary”, są związane ze świątynią Kasuga Taisha w Narze. Były tam wyrabiane co najmniej od XVII wieku, a być może i dłużej. Są to lalki – a właściwie figurki – jaskrawo malowane (często z użciem złota), wykonywane w całości z drewna, z jednego kawałka, w technice ittōbori („rzeźbienia jednym ostrzem”), która daje wyraźne ślady cięcia, ostre kąty załamywania się powierzchni i efekt ogólnej toporności, jakby jedynie ociosania z grubsza, a nie wyrzeźbienia per se.

Nara ningyō, będąc oryginalnie pamiątkami z konkretnego miejsca, tematycznie do niego nawiązują. Kasuga Taisha słynęła jako miejsce pokazów tradycyjnych form scenicznych – stąd najczęstszym motywem w tych lalkach są postacie z teatru , tancerze bugaku, a także rozmaite bóstwa, takie jak shichifukujin (siedmioro bóstw szczęścia), Tenjin (bóg nauki), Daruma i inni. Są to z reguły bardzo małe lalki – mierzą zaledwie kilka centymetrów.

Nara ningyō - takasago

Nara ningyō - Hagoromo

Nara ningyō - jurojin

 

 

 

 

 

 

 

 

[na zdjęciu: po lewej − nara ningyō przedstawiające postacie ze sztuki teatru pt. Takasago. Dalej: nara ningyō przedstawiająca niebiankę ze sztuki teatru pt. Hagoromo. Kolejna − nara ningyō przedstawiająca Jurōjina, jednego z shichifukujin. Po prawej – motyw Okina. Wszystkie lalki z mojej kolekcji]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz