Kaga ningyō

Krótka historia kaga ningyō

Kaga ningyō są na pierwszy rzut oka dość podobne do gosho ningyō – i nie bez powodu. Ich nazwa bierze się od prowincji Kaga (położonej na zachodnim wybrzeżu Honsiu – obecnie jest to prefektura Ishikawa), w której władzę pod koniec XVI wieku objął klan Maeda. Piąty daimyō tego rodu, Tsunanori (1643-1724), cierpiał na kompleksy związane z „prowincjolanością” swojej domeny. W związku z tym sprowadził do siebie rzemieślników, którzy mieli w wyrabianych przedmiotach naśladować splendor stolicy – i tak właśnie powstały kaga ningyō , rzecz jasna naśladujące gosho ningyō.

 

Kaga ningyō a gosho ningyō

Trudno jednak nie zauważyć, że sposób wykonania kaga ningyō ustępuje lalkom gosho. Lalki z Kagi są przeważnie mniej kunsztownie wykończone, również rozmiary zwykle osiągają niewielkie – od kilku do kilkunastu centymetrów. Co ciekawe – przedstawiają całkiem inną tematykę. Dwa główne motywy, jakie znajdziemy w kaga ningyō to shishimai (taniec lwa) i tobi (strażacy). Oba są związane z tym, z czego słynęła prowincja Kaga: wyrabianych tam shishigashira (lwich łbów) do shishimai oraz zręcznych strażaków, którzy do dziś w czasie lokalnych festiwali popisują się akrobacjami.

Kaga ningyō

Kaga ningyō

Kaga ningyō

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[zdjęcia: od lewej: strażak ze sztandarem matoi, „taniec lwa” oraz porównanie lalki gosho i kaga – wszystkie lalki z mojej kolekcji]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz