Tamaki Mitsuko

Tamaki Mitsuko

Tamaki Mitsuko urodziła się w 1929 roku w prefekturze Aichi. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych dla Kobiet (Joshibijutsu Daigaku) w Tokio w 1952 roku. W 1963 roku, zaczęła pobierać nauki tworzenia lalek u Hori Ryūjo oraz  Noguchiego Sonō (obojga odznaczonych tytułem Żywego Skarbu Narodowego, odpowiednio w 1955 i w 1986 roku). W 1969 roku zdobyła pierwszą nagrodę na 16. Wystawie Japońskiego Rzemiosła Tradycyjnego (Nihon dentōkugei-ten). Jest także laureatką nagród Ministra Kultury oraz nagrody wręczanej z okazji Wystawy Lalkarstwa Tradycyjnego (Dentōkugei ningyō-ten). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Rzemiosła Japońskiego (Nihon Kōgei-kai).

W jej twórczości szczególnie silnie widać wpływ Hori Ryūjo. Tak jak jej mentorka, Tamaki Mitsuko tworzy przede wszystkim statyczne postaci kobiece, jednak w miejsce bogatego, niekiedy przyciężkawego ornamentu Hori stawia na lekkość postaci, niejednokrotnie podkreśloną przez rozwiane na wietrze włosy i ubrania. Nie oznacza to jednak, że unika zdobień. Pastelowe ubiory jej lalek, często doprawione efektem ombre, zdobią subtelne dekoracje – złota nić, którą przetkana jest tkanina, połysk miki na jej powierzchni lub drobniusieńki naszyjnik na szyi postaci. Artystka przede wszystkim rzeźbi w drewnie i wykańcza swoje prace tkaniną (w technice hamekomi*) oraz gofunem.

* Hamekomi to technika podobna do kimekomi, z tym że nie robi się w tym wypadku żłobień w korpusie lalki – po prostu okleja się z zewnątrz starannie wyrzeźbioną wcześniej postać.

Tamaki MitsukoTamaki MitsukoTamaki MitsukoTamaki Mitsuko

[Prace Tamaki Mitsuko, od lewej: Ga („Ćma”); Ishi-no hana („Kamienny kwiat”); Izumi („Źródło”) i Sahara gensō („Miraż na Saharze”). Źródło: strona Nihon Kōgei-kai.]