Yoshino Kōhō to współczesny twórca gosho ningyō – „lalek pałacowych”. Chociaż na Zachodzie najbardziej znanymi japońskimi lalkami są ichimatsu oraz kokeshi, dla Japończyków najbardziej ikonicznymi lalkami są właśnie goshō ningyō. To zresztą jedyne lalki uważane za wystarczająco eleganckie, by używać ich motywu jako wzoru na kimonie czy obi. Mimo to sztuka tworzenia gosho ningyō pozostaje dziś niejako na uboczu i niewielu jest artystów zajmujących się tego rodzaju lalkami – Itske Stern twierdzi wręcz, że Yoshino Kōhō jest obecnie jedynym twórcą komercyjnym tego typu lalek.
Artysta pochodzi z wielopokoleniowej rodziny twórców gosho ningyō – sam reprezentuje 5. pokolenie. Z jednej strony swojej lalki wykonuje zgodnie z tradycją – przedstawiają pulchne dzieci o białych ciałach, najczęściej ubrane w stroje w ochronnej i pomyślnej zarazem barwie – czerwieni (dawniej wierzono, że kolor czerwony chroni przed chorobami), a ubrania, które noszą, także są tradycyjne – kimona, yukaty, fartuszki haragaki i jimbei (strój letni, szczególnie dla dzieci) – z drugiej jednak nie sposób nie zauważyć, że jego lalki cechuje niespotykana lekkość i swoboda przedstawienia. Ich pozy są naturalne (artysta mówi, że „nauczył się” ich obserwując swoją córkę, kiedy była dzieckiem), wyraz twarzy pogodny, a zarazem różnorodny.
Artysta miewa swoje wystawy w całej Japonii, na stałe jego prace posiadają Muzeum Lalek w Jokohamie i Toyama Memorial Museum of Art w Saitamie; miał też wystawy w Niemczech i Szwajcarii.
[źródło zdjęć: strona artysty]