Gdzie zobaczyć

W Polsce:

  • Muzeum Lalek w Pilźnie – stała ekspozycja
  • Villa Japonica w Wiśle – stała ekspozycja
  • Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie – w 2017 roku wzbogaciło się o kolekcję lalek japońskich. Na żywo ich jeszcze nie widziałam – muzeum pisze, że są to hina ningyō, jednak ze zdjęcia zamieszczonego na Facebooku muzeum (patrz niżej) wynika, że nie tylko – widać tam również (w tle) lalki kostiumowe (jedna z nich to na pewno Fuji-musume – patrz Tematyka -> Teatr kabuki). Wszystko wskazuje na to, że kolekcja jest przeznaczona na wystawy czasowe.

lalki japońskie gdzie zobaczyć Muzeum Azji i Pacyfiku ningyo

 

 

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęcia: strona muzeum na Facebooku]

W Japonii:

  • Muzeum Lalek w Jokohamie – najsłynniejsze muzeum lalek w Japonii, choć bynajmniej nie jedyne. Posiada kolekcję lalek z całego świata; mniej więcej połowę eksponowanych przedmiotów stanowią lalki japońskie. Oprócz ekspozycji stałej, obejmującej lalki z całego świata (uszeregowane regionalnie, a także wybrane kategorie, np. lalki-bobasy, fashion dolls, lalki biskwitowe) i lalki japońskie (uszeregowane regionalnie oraz gatunkowo), a także perełki: egzemplarze lalek przyjaźni oraz lalki tworzone przez artystów odznaczonych tytułem Żywego Skarbu Narodowego, prowadzi także ekspozycje czasowe, które mogą dotyczyć artystów rodzimych, ale mogą dotyczyć też m.in. króliczków Sylvanian Family czy małpki Monchhichi.

lalki japońskie gdzie zobaczyć japanese palace doll gosho ningyo Yokohama Doll Museum

lalki japońskie gdzie zobaczyć Hirata Goyo japanese sosaku ningyo Yokohama Doll Museumlalki japońskie gdzie zobaczyć Japanese friendship doll torei ningyo Yokohama Doll Museum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[zdjęcia: Muzeum Lalek w Jokohamie. Od lewej: piękne okazy gosho ningyō (dodatkowo w prawej części gabloty gogatsu ningyō), lalka artystyczna autorstwa Hiraty Gōyō II oraz tōrei ningyō – lalka przyjaźni. Wszystkie zdjęcia mojego autorstwa]

  • Muzeum Lalek Tōgyoku w Saitamie – zdjęcia wkrótce
  • Muzeum Japońskich Zabawek w Himeji – zdjęcia wkrótce
  • Narodowe Muzeum w Tokio – posiada w swoich zbiorach liczne stare i rzadkie lalki, a także innego rodzaju figurki humanoidalne (jak haniwa – figury grobowe), jednak ekspozycje mają charakter czasowy, więc trzeba po prostu na nie trafić.
  • Awashima Jinja w mieście Wakayama (pref. Wakayama) -to jedna z najbardziej znanych świątyń, do których zanosi się lalki w celu urządzenia im pogrzebu (ningyō kuyō lub ningyō kanshasai). Starych lalek w Japonii nie wyrzuca się bowiem do śmieci, tylko urządza im uroczyste pożegnanie. W większości świątyń dokonuje się tego przez spalenie, ale Awashima Jinja jest wyjątkiem – 3 marca jest tu praktykowany zwyczaj spławiania lalek na morze w specjalnych łódkach. Na co dzień w świątyni eksponowane są setki lalek – stoją na otwartym powietrzu, osłonięte jedynie dachem werandy, a przychodzić tu można przez całą dobę, więc można je zobaczyć o dowolnej porze dnia i nocy (przy czym niektórzy przynoszą tu również maski japońskie, darumy, figurki jenotów, a nawet… krasnale ogrodowe i gliniane Wenus). Co ciekawe, nie tylko lalek tu się pozbywa w „godny” sposób, mający ustrzec dawnego właściciela przed ich gniewem. To samo dotyczy również… igieł do szycia.

lalki japońskie - gdzie zobaczyć awashima jinja

 

 

 

 

 

 

 

[zdjęcia: Lalki przed świątynią Awashima Jinja. Wszystkie zdjęcia mojego autorstwa]

  • Echizen Take Ningyō no Sato – Wioska Bambusowych Lalek w Echizen w mieście Sakai (pref. Fukui) – założona w 1985 roku, składa się z pracowni, gdzie powstają bambusowe lalki, galerii Reimei, gdzie można obejrzeć prace mistrza Moroty Reimieia (1936-2010), pomieszczeń warsztatowych, w których można spróbować swoich sił w tworzeniu własnych take ningyō, a także sklepu.

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęć: film Creative Bamboo Doll Gallery „Reimei”(The dawn) at Echizen Bamboo Doll Village. Niestety zdjęcia na samej stronie Wioski bambusowych lalek w Echizen są dość małe]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz