Współczesne hina ningyō

Chociaż większość hina ningyō produkowanych obecnie wpisuje się w ogólny standard dla tych lalek – te same postacie, proporcje ciała, strój nawiązujący do okresu Heian (794-1192), tło nawiązujące do dworu cesarskiego lub pory roku (motywy kwitnących brzoskwiń), istnieje też szereg współczesnych wersji hina ningyō, opierających się zarówno na uwspółcześnionej estetyce, jak i bezpośrednio wykorzystujące czy nawiązujące do współczesnych trendów i ikon popkultury. Oto przykłady:

  • Oboko

Oboko ningyō to estetyka wykonywania lalek o pucołowatych, dziecinnych buziach (jednak zupełnie innych, niż w przypadku gosho ningyō). Może dotyczyć zarówno hina ningyō, jak i gogatsu ningyō.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęcia: Rakuten]

  • Hina princess
  • Pikotaro
  • Licca-chan

Licca-chan to japoński odpowiednik Barbie. Okazuje się, że można kupić tę lalkę w wersji hina ningyō – samą lub w zestawie z Lenem (odpowiednikiem Kena), a także samego Lena. Wbrew pozorom lalki te tanie nie są: pojedyncza lalka kosztuje między 800 a 1000 dolarów (między 3 200 a 4 000 zł), natomiast dwie lalki z ekspozycją to koszt ok. 1 700-3 000 dolarów (6 800 – 12 000 zł).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęć: ebay.com, Rakuten]

5. Anime-gao albo anime-kei no o-kao („twarz z anime” albo „twarz w stylu anime”)

Chociaż nadal jest to trend marginalny, coraz częściej można natknąć się na hina ningyō, których twarze inspirowane były anime – nie jakimś konkretnym tytułem, tylko stereotypowym pojmowaniem japońskich animacji, w których postaci mają spłaszczone horyzontalnie twarze o wielkich oczach i bardziej „kawaii” (słodkim) wyrazie buzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęć: pierwsze ebay, pozostałe – Rakuten]

6. Wanhina

„Wan, wan” to japońska onomatopeja na szczekanie psa, czyli odpowiednik polskiego „hau, hau!”. Wanhina to więc nic innego, jak tylko pieski (obowiązkowo słodkie chihuahua) wcielające się w role hina ningyō.

 

 

 

 

[źródło zdjęcia: Rakuten]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz