Boże Narodzenie i motywy chrześcijańskie

Motywy chrześcijańskie w lalkach

Jako że chrześcijaństwo było w Japonii do połowy XIX wieku zakazane (pomijając fakt, iż Japończycy mieli wystarczająco dużo własnych wierzeń, religii i filozofii, aby entuzjastycznie rzucać się na kolejne), w tradycyjnych lalkach tematyka ta w ogóle nie występuje. Pojawia się za to jako ciekawostka w młodszych typach – kokeshi i washi ningyō (lalkach papierowych).

 

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jako motyw realizowane jest głównie w kokeshi i washi ningyō. Pojawia się także w lalkach hakata (glinianych), ale szczerze mówiąc – nie trafiłam jeszcze na przykład, który by mnie urzekł. Generalnie raczej przypominają analogiczne zachodnie gliniane figurki. Ciekawostką wśród poniższych zdjęć jest Święta Rodzina przedstawiona jako rodzina samurajska, w postaci lalek typu nishi ningyō (powleczonych tkaniną).

Boże Narodzenie kokeshi

Boże Narodzenie kokeshi

Boże Narodzenie nishi ningyo

 

 

 

 

 

 

 

 

Boże Narodzenie hakata ningyo

 

 

 

 

 

 

[źródło zdjęć: ebay.com, Pinterest]

 

Zakon trapistów w Hakodate

Trapiści, właściwie Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji, to katolicki zakon o bardzo ścisłej regule, obejmującej izolację od świata, klauzulę milczenia, ciężką pracę fizyczną i modlitwę. W Japonii istnieje kilka klasztorów trapistów, ale zdecydowanie najsłynniejszy jest ten w Hakodate na Hokkaido. Jest nawet polecany w serwisach podróżniczych jako atrakcja turystyczna, produkty trapistów (głównie masło, sery i ciastka) są jednym ze „słynnych lokalnych pamiątek” (meibutsu). Trapiści trafiają też jako motyw na drewniane lalki – kokeshi oraz figurki z drewna cedrowego, czyli krewniacy osugi warabe z Akity (północne Honsiu, więc rzut beretem od Hakodate).
[źródło zdjęcia: Yahoo Japan.]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz