O mnie / Kontakt

O mnie

Lalkami japońskimi zaczęłam się interesować ok. 2010 roku, przez zupełny przypadek. Ponieważ prowadzę firmę okołojapońską (wydawnictwo i magazyn), znajoma zapytała mnie, czy nie znam jakichś książek o lalkach japońskich, bo przydałyby jej się do pracy dyplomowej. O lalkach wiedziałam wtedy tyle, co chyba każdy, kto interesuje się Japonią – że istnieją lalki eksponowane z okazji Święta Dziewczynek (Hina matsuri), że istnieją piękne lalki w kimonach (wtedy nie wiedziałam, że nazywają się ichimatsu ningyō), no i oczywiście znałam kokeshi. Sama miałam też jakieś lalki, ale bez większej wiedzy na temat tego, jakiego rodzaju to lalki i co przedstawiają. Konkretniej to były te lalki:

lalki japońskie - warabe ningyo

W każdym razie cośtam wygrzebałam na ten temat dla tej znajomej, ale przy okazji sama zaczęłam co nieco czytać – i się wciągnęłam. Od tego czasu zgromadziłam dość pokaźną biblioteczkę literatury na temat lalek (większość książek wymienionych w dziale Źródła -> Literatura -> W języku angielskim) i jeszcze obszerniejszą kolekcję samych lalek (katalog w przygotowaniu), wśród których są unikaty, takie jak imon ningyō. W 2016 roku opublikowałam pierwszą w Polsce (i jak na razie jedyną) książkę poświęconą japońskim lalkom – Lalki japońskie dawniej i dziś; jestem też autorką kilku artykułów na ten temat (więcej w: Źródła -> Literatura -> W języku polskim).

Lalki japońskie dawniej i dziś - książka

Prowadziłam również szereg prelekcji związanych z japońskimi lalkami, wożąc ze sobą przykładowe egzemplarze na pokaz. Miałam okazję prezentować je m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu i Bydgoszczy, występowałam w muzeach, na dniach kultury japońskiej oraz na zlotach miłośników Japonii.

Kilka lalek z mojej kolekcji (parę ichimatsu i kilkanaście kokeshi) brało też udział w wystawie „Zabawki w kulturach świata” w toruńskim Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Chętnie wypożyczam swoją kolekcję na cele wystaw i służę pomocą w doborze tematycznym (pod kątem regionalnym, tematycznym, materiałów służących do wykonania itd.). Posiadam też nieco skromniejszą, ale wedle mojej wiedzy unikatową na skalę polską kolekcję tradycyjnych zabawek japońskich. Aktualnie przygotowuję książkę na ten temat; planowana data publikacji to listopad 2019 roku.

Uwaga! Jeśli chcesz wykorzystać jakieś zdjęcia z mojej strony, zapytaj mnie o zgodę! (na przykład korzystając z formularza poniżej). W większości przypadków mogę zaoferować Ci te same ilustracje w wyższej jakości, ale tylko pod warunkiem, że wpierw zapytasz o zgodę na ich wykorzystanie.

lalki japońskie - wystawa w toruniu

[Zdjęcia z wystawy w Toruniu.]

Kontakt

[recaptcha]

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz